Przemysław Brzdąk

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Emergency button

A właściwie, to o co Panu chodzi?

Przemysław Brzdąk30 stycznia 20182 komentarze

James, po kilkunastu bezproduktywnych dniach spędzonych w biurze, stwierdził, że w dusznej atmosferze pracy i tak nie jest w stanie wymyślić niczego sensownego, a czcze siedzenie przy biurku to tylko oszukiwanie się pod pozorem pracy.

Od kilku tygodni nie potrafił poradzić sobie z zastojem w pracy. Wprawdzie sprzedaż detektora utrzymywała się na niezłym poziomie, przychody były stałe i pozwalały na opłacenie bieżących kosztów i odłożenie niewielkich zapasów kapitału na chudsze czasy, jednak pana Wzorowego dręczył niepokój, by nie rzec strach, przed przyszłością.

Doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że konkurencja nie śpi i wnet jego detektor będzie jednym z wielu takich urządzeń na rynku. Potrzebna była więc ucieczka do przodu. Co innego jednak świadomość, a co innego wykonanie.

Podniósł się więc z prezesowskiego fotela i rzucając sekretarce lakoniczne: „wychodzę”, zszedł na parking, uruchomił silnik i ruszył „w miasto”.

W ten sposób od dwóch godzin krążył swoim chopperem po różnych zakątkach szukając natchnienia. Właśnie zamierzał skręcić na obwodnicę, by spróbować zainspirować się klimatem przedmieść i wiosek oplatających Wielkie Miasto, gdy z zadumy wyrwał go dzwonek telefonu.

– Witam Panie Jamesie – Wzorowy od razu rozpoznał znajomy głos swojego ulubionego mecenasa – czy może Pan wpaść do mojej kancelarii powiedzmy za 20 minut, mam dla Pana ważną wiadomość.

– Spróbuję dojechać tak szybko, jestem po drugiej stronie miasta.

– W takim razie spotkajmy się w restauracji „U Puchacza”, z tego co wiem, wyłączyli tam już podsłuchy.

– Dobrze, zatem do zobaczenia…

To samo Wielkie Miasto, 20 minut później…

– Witam Pana raz jeszcze.

– Dzień dobry Panie mecenasie, dlaczego chciał się Pan tak nagle ze mną spotkać, o co Panu chodzi? – zapytał James.

– Chciałem Panu coś pokazać – mówiąc te słowa adwokat sięgnął do swej przepastnej torby i wyjął z niej dwie identyczne, puste już butelki. Miały tę samą wielkość, napis napisany tą samą czcionką, a także pionowe i poziome nacięcia.

– Widzę, że ma Pan ostatnio mało spraw, mecenasie, skoro nosi Pan ze sobą puste butelki po Miodoli.

– Na brak spraw nie narzekam, a co do butelek to proszę się im dokładnie przyjrzeć.

James spojrzał na butelki raz jeszcze, uważniej i dopiero wówczas zauważył, na co adwokat chciał zwrócić jego uwagę. Butelki tylko na pierwszy rzut oka były identyczne. Po dokładniejszym przyjrzeniu się Wzorowy zauważył, że na jednej z nich istotnie był napis „Miodola”, na drugiej umieszczono  nazwę „Kawucha”.

– O w mordę – zakrzyknął James – ale się nabrałem.

– Nie tylko Pan, sporo osób kupiło „Kawuchę” myśląc, że to „Miodola”

– To przez tę butelkę – jest identyczna jak ta po „Miodoli”.

– Dokładnie tak.

– Ale po co mi Pan, mecenasie, zrobił taką prezenatację?

– Czy pamięta Pan nasze poprzednie spotkania, mówiliśmy wówczas o własności intelektualnej, o patentach, znakach towarowych, wzorach przemysłowych…

– Doskonale pamiętam, nieźle mi Pan wówczas namieszał w głowie.

– Chciałem dziś Panu przedstawić bardziej praktyczny wymiar tych wszystkich rzeczy, o których wcześniej rozmawialiśmy. Czy wie Pan ile jest warta ta butelka „Miodoli”?

– Co za pytanie – odrzekł wyraźnie zniecierpliwiony James – 2,59 zł.

– Otóż jest Pan w błędzie – odparł spokojnie adwokat – jest ona warta około 2 mln… dolarów.

– Że co???

– Dokładnie to, co Pan słyszał. Około 2 milionów dolarów amerykańskich. Ta butelka bowiem, to nie tylko szklany pojemnik na napój, to także „nośnikprawa autorskiego i dwóch praw własności przemysłowej. Jest ona bowiem, czy raczej jej specyficzny kształt, zarówno zarejestrownym znakiem towarowym, jak i wzorem przemysłowym, który również korzysta z ochrony prawnej.

– Niemożliwe, ten kawałek szkła? Może mi pan jeszcze powie, że mój krawat też jest nośnikiemt tego… uuu prawa wzorów… Pewnie jest, skoro ma wzór…

– Krawat raczej nie, ale mogę iść o zakład, że pański zegarek, lub telefon już z pewnością wzorami przemysłowymi, a precyzyjnie są, wspomnianymi już przeze mnie, nośnikami wzorów przemysłowych.

– Niech mi pan zatem powie, co to są te wszystkie wzory przemysłowe i inne prawnicze wymysły.

– Dobrze, ale  na początek pozwolę sobie na mały pokaz fotografii:

– Niezbyt dobre te zdjęcia – stwierdził, nieco zdegustowany, James.

– Istotnie nie one dziełami sztuki, choć oczywiście korzystają z ochrony prawnoautorskiej :-), ale nie o to chodzi. Same zdjęcia nie są istotne, ważne jest to, co na nich zostało przedstawione. Otóż zarówno ta urocza grzechotka, jak i zgrabny bucik oraz motocykl to w świetle prawa własności przemysłowej to samo. one fizycznymi, namacalnymi przedstawieniami wzorów przemysłowych.

– Zatem, jak dobrze rozumiem, wzór przemysłowy to: „to, jak dany  towar wygląda„.

– Bardzo dobrze pan to ujął panie Jamesie. Lepiej, a przynajmniej bardziej zrozumiale niż starały się to wyrazić prawnicze mądrale tworzące przepisy. Wzór przemysłowy jest myślą. Ideą twórcy, która dopiero znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości wówczas, gdy zostanie stworzony fizyczny przedmiot, który tę ideę ucieleśni w realnym świecie. Idea ta może często decydować o odbiorze, popularności, a zatem i rynkowym sukcesie danego towaru. Dlatego na przykład pewne telefony, samochody, torby, komputery czy pióra sprzedają się lepiej, natomiast inne, mimo takich samych walorów użytkowych i funkcjonalności, zalegają w hurtowniach i magazynach, a ich producenci liczą straty. Dlatego, jak mówiłem, butelka „Miodoli” warta jest 2 miliony dolarów. Klienci kojarzą jej charakterystyczny kształt z napojem, jego smakiem i… kupują go w olbrzymich ilościach.

Aby umożliwić przedsiębiorcom korzystanie ze wzorów przemysłowych wymyślono, że po spełnieniu kilku warunków, będą one chronione przez prawo, tak by żadna inna, nieuprawniona osoba nie mogła z nich korzystać. Precyzyjnie mówiąc, to chronione są nie tyle wzory, co interesy podmiotu – przedsiębiorcy, który taki wzór zarejestrował.

W Polsce udzielane jest prawo z rejestracji na wzór przemysłowy, które polega na tym, że tylko osoba, której to prawo przysługuje (która dany wzór zarejestrowała), może z niego korzystać z wyłączeniem innych osób, a w przypadku, gdy osoba nieuprawniona wykorzysta dany wzór przemysłowy, to przedsiębiorca, któremu prawo z rejestracji przysługuje, będzie miał prawnie skuteczną możliwość żądania zaprzestania takich dzialań oraz naprawienia szkody

– Czyli zapłaty konkretnej kasy – wtrącił James.

– Dokładnie tak. Poza tym uprawniony może udzielać innym osobom (przedsiębiorcom) licencji na korzystanie z danego wzoru…

– I również mieć z tego kasę – ponownie przerwał adwokatowi pan Wzorowy.

– Oczywiście. Jak zatem sam pan widzi, zatroszczenie się przez przedsiębiorców o właściwe zabezpieczenie interesów wynikających z „wymyślenia” konkretnego wzoru przemysłowego jest w dzisiejszych czasach równie ważne, co wymyślanie nowych produków, spełniających określone potrzeby klientów, dbanie o strategie marketingowe, bilanse, podatki itp. Przekonał się o tym boleśnie właśnie producent „Miodoli”, ale o tym opowiem panu po lunchu, bo zdaje się, że pani Alicja właśnie niesie dla nas sushi.

*****

Drogi Czytelniku, po tym nieco zbrutalizowanym, powieściowym wstępie, należy Ci się kilka słów wytłumaczenia. A skoro tak, to pozwolę sobie na kilka zdań odautorskiego komentarza.

Zacznijmy zatem od samej definicji wzoru przemysłowego. Jest ona zawarta w art. 102 ustawy Prawo własności przemysłowej. Przepis ten, będący w istocie przeniesieniem (jak to się mądrze mówi „implementacją”) do polskiego porządku prawnego – art. 1 dyrektywy 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i  Rady z dnia 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów, określa jako wzór przemysłowy „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadaną mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Za wytwór uważa się także:

1)przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony);

2)wymienialną część składową wytworu złożonego, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje ona widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy.

Zostawmy sobie na inną okazję omawianie zagadnień związanych z wytworem złożonym i częściami składowymi, a zajmijmy się na razie wytworem „jednolitym”.

Wracając do wzoru przemysłowego, to przede wszystkim podkreślenia wymaga, że podobnie jak inne „przedmioty” będące pod ochroną prawa własności intelektualnej jest on dobrem niematerialnym, a zatem stanowi efekt wysiłku intelektualnego, myśli, koncepcji, idei, która „istnieje” przede wszystkim w umyśle autora – twórcy, a która znajduje dopiero swój wyraz w konkretnym przedmiocie materialnym lub, co również jest coraz bardziej powszechne, w określonych „zjawiskach” – niematerialnych, ale możliwych do przyswojenia – do zapoznania się z nimi – przez odbiorcę. Mam tu na myśli np. tzw. ikonki, piktogramy stosowane w urządzeniach takich jak komputery, telefony komórkowe, nawigacje itp. Warto mieć świadomość, że najczęściej te ikonki są również przedmiotem ochrony prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego.

Zatem, aby konkretna myśl, idea, czy wyobrażenie twórcy, co do kształtu, koloru, formy, stała się wzorem przemysłowym, który może już stanowić przedmiot ochrony prawa własności przemysłowej, musi zostać „zmaterializowana” w rzeczywistości. Owo zmaterializowanie następuje najczęściej poprzez wytworzenie konkretnego przedmiotu, który posiada kształt (bryłę), ornamentykę, kontury, kolorystykę, odpowiadające idei – zamysłowi twórcy. Zatem wspomniana materializacja następuje w wytworze, o ktorym mówi również art. 102 Prawa własności przemysłowej.
Dokładniejsza lektura wspomnianego przepisu, pozwala dostrzec, jak prawo nie nadąża za rzeczywistością. Otóż w przepisie tym jako wytwór ustawodawca traktuje przedmiot – zatem pewną rzecz – dająca się wyodrębnić w przestrzeni bryłę o określonym kształcie, formie, fakturze, kolorze itp. Natomiast, obecnie coraz częściej, jako wzory przemysłowe są rejestrowane wytwory, których żadną miarą nie można określić jako przedmioty (rzeczy o charakterze materialnym), jak na przykład wspomniane powyżej ikonki wyświetlane na ekranach komputerów czy  telefonów komórkowych.
Pewnym wskazaniem dla możliwości szerokiego – oderwanego od wymogu zmaterializowania przedmiotu – traktowania jako wytworów, innych przejawów twórczej działalności, jest druga część ustępu 2. art.102 Prawa własności przemysłowej, który, jako takie, przykładowo wymienia symbole graficzne i kroje pisma typograficznego.
Samo jednak zaistnienie wytworu, nie jest wystarczające dla uznania go za wzór przemysłowy w rozmumieniu Prawa własności przemysłowej. Wytwór musi jeszcze spelniać dodatkowe warunki, a mianowicie być nowy oraz posiadać indywidualny charakter. Wymogi te również zostały wprost przeniesione w dyrektywy 98/71/WE, a dokładnie z jej art. 3 ust. 2, art. 4 i art. 5.
Kiedy więc wzór przemysłowy (choć moim zdaniem poprawnym powinno być określenie wytwór – zgodnie z brzmieniem art. 102 Prawa własności przemysłowej) może być uznany za nowy?
Odpowiedź na to pytanie daje nam przepis art. 103 Prawa własności przemysłowej, który stanowi, że wzór przemysłowy uważa się za nowy, jeżeli przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji, identyczny wzór nie został udostępniony publicznie przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób. Wzór uważa się za identyczny z udostęponionym publicznie, także wówczas, gdy różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami.
[O dacie, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji oraz o przewidzianych w art. 103 ust. 2 wyjątkach, kiedy wzoru (wytworu) nie uważa się za udostępniony publicznie, James Wzorowy (a wraz z nim Ty, Drogi Czytelniku) dowie się w podczas następnych spotkań z mecenasem. ;-)]
Podobną treść znajdziemy w art. 4 dyrektywy 98/71/WE zgodnie z którym wzór uznany jest za nowy, jeśli do dnia złożenia wniosku o zarejestrowanie lub – jeśli wystąpiono o uprzednie pierwszeństwo – do dnia pierwszeństwa, nie przedstawiono publicznie żadnego identycznego wzoru. Wzory uważa się za identyczne, jeśli ich cechy różnią się jedynie w zakresie nieznaczących szczegółów. Niewiele jednak przepis ten potrafi nam rozjaśnić rodzące się wątpliwości .
Moim zdaniem, na podstawie powyższych przepisów,  przyjąć, co do zasady, że jeżeli w momencie, gdy przedsiębiorca, składa wniosek o rejestrację wzoru w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej nie został już udostępniony publicznie wzór identyczny z tym, który ma zostać zarejestrowany, to będzie on wzorem  nowym.

Oczywiście, w tym miejscu pojawia się pytanie: co to jest publiczne udostępnienie?

Możemy oczywiście posłużyć się niezawodnym słownikiem języka polskiego i uznać, że udostępnić to to samo, co ułatwić kontakt z czymś, umożliwić korzystanie z czegoś [Słownik język polskiego PWN wesja internetowa: https://sjp.pwn.pl/szukaj/udost%C4%99pnienie.html]

Czy taka definicja będzie nam przydatna dla potrzeb ustalenia nowości wzoru przemysłowego. Moim zdaniem niezupełnie. Już w samym przepisie art. 103 Prawa własności przemysłowej czytamy, że udostępnienie może nastąpić przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób. Zatem udostępnienie powinno być rozumiane szeroko, jako każdy sposób przedstawienia wzoru bliżej nieokreślonej grupie (można rzec przypadkowej) osób, czy to w formie bezpośredniej, umożliwiającej bezpośredni kontakt odbiorcy ze wzrorem, takiej jak wypuszczenie na rynek, wystawienie na wystawie, targach, pokazach, czy też w formie pośredniej, np. przez opublikowanie zdjęć, prezentacji w prasie, katalogach lub, co ma miejsce coraz częściej, w internecie.

Udostępnienie musi być też publiczne, czyli skierowane, co już napisałem powyżej, do bliżej nieoznaczonej grupy osób – z zaznaczonym już przeze mnie wyjątkiem z ust. 2 art. 103 Prawa własności przemysłowej.

Ustawodawca przewidział, że wzorem identycznym jest wzór, który różni się od uprzednio udostępnionego publicznie jedynie nieistotnymi szczegółami. Tym samym została otwarta możliwość interpretacji i oceny dokonywanych przez organ rejestrujący – Urząd Patentowy, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z identycznością wzorów w rozumieniu art. 103 Prawa własności przemysłowej.
Kiedy natomiast wzór przemysłowy cechuje indywidualny charakter? Odpowiedź na to pytanie otrzymujemy, w naszpikowanym tzw. klauzulami generalnymi,  artykule 104 ust. 1 Prawa własności przemysłowej. Wskazuje on, że wzór przemysłowy odznacza się indywidualnym charakterem, jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego w nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.
I ponownie, sięgnąć możemy do dyrektywy 98/71/WE, tym razem do jej art. 5, w którym czytamy, że wzór uznany jest za posiadający charakter indywidualny, jeśli całościowe wrażenie, jakie wywołuje na niezorientowanym użytkowniku, różni się od wrażenia, jakie wywiera na tym użytkowniku wzór, który został udostępniony publicznie przed dniem przestawienia wniosku o zarejestrowanie lub dniem uprzedniego pierwszeństwa, jeśli takie zostało przyznane.
Uważny czytelnik, taki jak Ty, czytający ten tekst, zapewne wyłapie od razu rozbieżność, pomiędzy tekstem ustawy i dyrektywy. Chodzi oczywiście o sformułowanie „zorientowany‚ – ustawa, „niezorientowany” – dyrektywa. Otóż w tłumaczeniu dyrektywy na język polski, dostępnym pod adresem http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31998L0071&from=PL, pojawił się błąd. W wersji anglojęzycznej i francuskiej są sformułowania „informed”  i „averti” czyli „zorientowany”. Dla dociekliwych załączam również i tekst angielski do porównania wersja angielskojęzyczna: http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:399f8f58-0b0e-4252-a0a8-8c8600f55c5e.0008.02/DOC_1&format=PDF
oraz wersja francuskojęzyczna: http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:399f8f58-0b0e-4252-a0a8-8c8600f55c5e.0003.02/DOC_1&format=PDF
Dla ustalenia indywidualnego charakteru wzoru (znowu się przyczepię – wytworu) istotne będzie wytłumaczenie dwóch terminów – owych klauzul generalnych – „ogólnego – całościowego wrażenia” i „zorientowanego użytkownika”.
Moim zdaniem, za ogólne wrażenie uznać należałoby, pierwszy, spontaniczny efekt jaki dany wytwór (produkt) wywołuje u odbiorcy. Powinien to być odbiór skoncentrowany na całości produktu, bez możliwości szczegółowej jego analizy, koncentracji na szczegółach. Istotny powinien być w tym zakresie pierwszy impuls, „rzut oka”, nie zaś długotrwała obserwacja, doszukiwanie się podobieństw i różnic. W tym też kierunku poszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uzasadniając wyrok z dnia 26 kwietnia 2006 r. w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 30/06, z którym można zapoznać się tutaj: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/45587F2253
Zorientowany użytkownik to osoba, która co oczywiste musi z danego produktu, wytworu korzystać, znać jego zastosowanie, funkcje i możliwości. Jednakże jego znajomość danego produktu wykracza poza podstawowe ramy, a więc użytkownik zorientowany posiada również dodatkową, ponadpodstawową wiedzę, nie tylko w zakresie korzystania i obsługi, ale również dającą mu możliwość porównania konkretnego produktu  z innymi produktami – wzorami należącymi do tej samej kategorii, np. zegarków do biegania, i ostatecznie, dokonania wyboru.
W tym miejscu konieczne jest moim zdaniem, chyba zgodzisz się ze mną Drogi Czytelniku, rozstrzygnięcie jeszcze jednej kwestii, a mianowicie w jaki sposób owo „ogólne wrażenie” na tym „zorientowanym użytkowniku” powinno zostać wywołane. Czyli prościej rzecz ujmując, w jaki sposób użytkownik powinien się móc zapoznać z danym produktem, aby owo wrażenie odnieść.
Raczej nie będziemy się spierać, co do tego, że najczęściej korzystamy ze zmysłu wzroku. Zatem i ogólne wrażenie zazwyczaj jest utożsamiane z możliwością zapoznania się z danym wytworem, wzorem, za pomocą tego właśnie zmysłu. Dodatkowo, co można wywieść z samej definicji wzoru przemysłowego, w którym mowa o kształcie, konturach, czy fakturze, przyjąć można, że zapoznanie się ze wzorem (wytworem) może nastąpić również za pomocą zmysłu dotyku.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść przepisu art. 102 Prawa własności przemysłowej, wyłączona jest możliwość wykorzystania, dla zapoznania się ze wzorem przemysłowym, za pomocą węchu, smaku czy słuchu.
Czyli, wracając do ogólnego wrażenia, zorientowany użytkownik powinien to ogólne wrażenie odnieść po pierwszym spojrzeniu na dany wzór (wytwór), ewentualnie po pierwszym wzięciu danego przedmiotu do rąk.

Czyli, w dużym uproszczeniu, możemy zgodzić się z Jamesem Wzorowym, że w istocie wzorem przemysłowym jest to, jak dany przedmiot wygląda, jak jest przez nas przede wszystkim postrzegany, a także jak możemy go odczuwać dotykiem.
Na koniec, jako podsumowanie tego postu pozwolę sobie zacytować jednego z moich przyjaciół. Zdanie, które jest jego mottem brzmi: „Bo wybieramy oczami”. Ja od siebie dodałbym jeszcze: … czasami również rękami.

Drogi Czytelniku, dziękuję Ci, że dotarłeś wraz ze mną i Jamesem do tego momentu i dałeś się wciągnąć do tworzonego przeze mnie świata, być może z zaiteresowaniem i ciekawością.
A teraz pozwólmy, Drogi Czytelniku, panu Wzorowemu delektować się lunchem, aby wzmocniony po posiłku, miał siłę i ochotę wysłuchać dalszego ciągu wywodu mecenasa, który to ciąg dalszy bez wątpienia nastąpi…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina Marzec 12, 2018 o 11:03

Dzień dobry Panu! Panie Mecenasie, czy może mi Pan odpowiedzieć, jaki jest koszt zastrzeżenia wzoru przez przedsiębiorcę? Oraz jaka jest procedura takiego zastrzeżenia?

Karolina

Odpowiedz

Przemysław Brzdąk Marzec 12, 2018 o 12:14

Witam serdecznie Pani Karolino. Przede wszyskim dziękuję Pani za czas poświęcony lekturze mojego bloga. Natomiast odnosząc się do pani pytań to wspomnę, że szczegółowo procedurę rejestracji opiszę wprawdzie w następnym poście. Zachęcam więc do lektury. By jednak nie pozostawić pani pytań bez odzewu, w skrócie, na ile pozwala na to odpowiedź na komentarz, odpowiadam. Do uzyskania prawa z rejestracji wzrou przemysłowego, konieczne jest złożenie formularza zgłoszeniowego do Urzędu Patentowego (można go złożyć osobiście, faksem, bądź poprzez pocztę). Opłata od zgłoszenia wynosi 300 zł i powinna być uiszczona na rachunek bankowy Urzędu Patentowego. Konieczne jest również uiszczenie opłaty okresowej za udzielenie ochrony. Za pierwszy rok ochrony opłata wynosi 150 zł.
Jeżeli chce Pani wzór formularza do wypełnienia oraz numer rachunku bankowego Urzędu Patentowego, to proszę o kontakt e-mail na adres: kancelaria@adwokatbrzdak.pl. W e-mailu zwrotnym prześlę Pani stosowne załączniki i informacje.
Pozdrawiam Panią serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: