Przemysław Brzdąk

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Emergency button

Rejestracja – dominacja

Przemysław Brzdąk27 lutego 2018Komentarze (0)

Najlepsze i najbardziej rzeczowe dyskusje prowadzi się z pełnym brzuchem…, tak przynajmniej twierdzą ci, którzy wiecznie nie dojadają.

Sądząc po ilości zwolnionych dziurek w pasku, które poprzedzały sprzączkę, sushi było tak dobre, że umożliwiło naszym bohaterom swobodną i owocną dyskusję.

– Drogi panie Jamesie – zaczął na nowo swój wykład mecenas – pozwoli pan, że po tak królewskim lunchu wrócę do naszego ulubionego tematu, otóż wzory przemysłowe…

W tym miejscu adwokat zamknął oczy i pełnym emfazy i nieco sapiącym z przejedzenia głosem, rozpoczął: „Zgodnie z brzmieniem art. 105 ustawy Prawo własności przemysłowej na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji. Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferow…

– Panie Mecenasie, panie Mecenasie – James wyraźnie zaniepokojony stanem prawnika zaczął go szarpać za ramię – już dobrze, już dobrze, nie jesteśmy w sądzie, możemy mówić po polsku.

– Ach, najmocniej pana przepraszam, zawsze po sushi zaczynam odczuwać syndrom aktora cierpiącego na nadmierną zgrywę, wówczas może mnie przywrócić do rzeczywistości jedynie łyk dobrej zielonej herbaty. Na szczęście jeszcze trochę jej zostało w dzbaneczku.

Po wypiciu uzdrawiającego napoju, mecenas ponownie podjął wątek.

– Przed godziną rozmawialiśmy o tym, co to jest wzór przemysłowy, teraz pora zająć się tym, co pana może obchodzić najbardziej, a mianowicie jak sprawić, by tenże wzór „nabrał mocy”, by stanęła za nim konkretna wartość ekonomiczna. Do tego właśnie przydadzą nam się również te dwie butelki, które pokazałem panu na początku naszego spotkania.

Jak już pan doskonale wie z własnego doświadczenia, a może i z naszych poprzednich spotkań, o sukcesie rynkowym decyduje zarówno funkcjonalność, jak i walory zewnętrzne, czyli używając neologizmu, „ładność” danego wzoru. Moim zdaniem, Pana detektor z pewnością nie odniósłby takiego sukcesu, gdyby poza genialnym pomysłem oraz funkcjonalnością, klientom się po prostu nie podobał.

Poza tym to, że pański produkt ma taki a nie inny kształt powoduje, że jest on…

– …rozpoznawalny na rynku i kojarzony z moją firmą – dokończył, wchodząc adwokatowi w słowo, James.

– Dokładnie tak, rozpoznawalny i kojarzony na rynku z konkretnym producentem, przedsiębiorcą, tak jak na przykład kształt pańskiego samochodu, czy wygląd telefonu. Oczywiście do wskazania pochodzenia konkretnego towaru od określonego przedsiębiorcy – producenta, służą przede wszystkim znaki towarowe, o czym może pan przeczytać na blogu prowadzonym przez wybitnego w tym zakresie specjalistę*.

Często jednak zdarza się, że sama forma, kształt wytworu, pozwalają bez patrzenia na znak towarowy, precyzyjnie określić, kto jest producentem towaru. Przecież nie potrzebuje pan widzieć przekrojonej gruszki, by wiedzieć, że pański telefon został wyprodukowany przez firmę pana Zawodowca.

– No dobrze, ale gdzie te ukryte miliony, przerwał ponownie adwokatowi zniecierpliwiony pan Wzorowy – przecież dla mnie, businessmana, najważniejsze są pieniądze i… może szczypta satysfakcji.

– Nietrudno odgadnąć, że klienci przy wyborze towaru kierują się nie tylko użytecznością danego towaru, ale – co wykazano w wielu badaniach – przede wszystkim emocjami. A emocje budowane są na ocenach, w tym na ocenie czy coś się podoba czy nie, czy jest ładne, czy ma ładny, ciekawy, kształt, kolor itp. Gdy, dla przykładu, jeden z przedsiębiorców wypuści na rynek np. kubek do kawy w kształcie ośmiornicy, z którego będą chcieli pić małą czarną wszyscy, począwszy od gimnazjalistów, na staruszkach grających w brydża na ławeczce w parku skończywszy, to – jak pan widzi – sam design, czyli wzór przemysłowy spowoduje, że kubeczki takie odniosą sukces na rynku, a tym samym przyniosą ich producentowi dochód.

– Dziękuję za podpowiedź Mecenasie, już wiem czym się zajmę, gdy skończy się boom na detektory.

– Może niech pan nie bierze moich przykładów zbyt serio. Nie chciałbym, być odpowiedzialny za ewentualne niepowodzenie takiego projektu.

– Nie śmiałbym pana o cokolwiek obwiniać, drogi Mecenasie. Nauczyłem się już wliczać ryzyko w moją działalność.

– Skoro pan już wspomniał o ryzyku, to myślę, że nadeszła pora, by porozmawiać właśnie o ryzyku związanym z wzorami przemysłowymi.

– O ryzyku – wykrzyknął James – co ma wspólnego kształt takiego dajmy na to detektora z ryzykiem. Towar dobrze się sprzedaje i tyle.

– Otóż to, skoro dobrze się sprzedaje, to istnieje pokusa ze strony innych przedsiębiorców, by wykorzystać trafiony pomysł, skopiować go i w ten sposób zarabiać pieniądze, odbierając dochód temu, kto pierwszy dany wytwór wymyślił i potrafił go wcielić w życie.

– No tak, ale są przecież patenty, o których mi pan opowiadał przy naszym pierwszym spotkaniu.

– Tak, Patenty owszem chronią interesy wynalazców, przedsiębiorców, ale w innym zakresie – są one udzielane bowiem na wynalazki, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu na konkretne rozwiązania techniczne, które powodują, że dane urządzenie działa w określony sposób, ułatwiając nam życie, powodując, że możliwe jest wytworzenie konkretnego przedmiotu, czy substancji itp. Patenty nie dotyczą jednak, mówiąc oględnie, „powierzchowności” – czyli zewnętrznej postaci produktu. Aby więc zabezpieczyć nasz towar, nie jako rozwiązanie techniczne, lecz jako przedmiot o określonej formie, kształcie, musimy skorzystać z innych środków.

– Jakich środków – zapytał zniecierpliwiony businessman.

– Z rejestracji wzorów przemysłowych – odparł adwokat.

– To znaczy?

– Jak mówiliśmy kilkadziesiąt minut temu, wzorem przemysłowym jest „zewnętrzna postać produktu”, czyli to „jak coś wygląda”. Aby można było mówić o takiej zewnętrznej postaci, musi ona zostać najpierw wymyślona. Czyli najpierw jest ona wymyślona i „uwięziona” w umyśle twórcy, który ma wówczas możliwość decydowania, czy swoją podzieli się nią ze światem, czy też pozostawi ją dla siebie. Gdy jednak decyduje się „wydać” efekt swojej pracy umysłowej światu, pozbawia się – podobnie jak wynalazca w przypadku patentu – możliwości bezpośredniego  kontrolowania tego, co dalej dzieje się z jego dziełem, czy np. ktoś wykorzystując jego pomysł, a także często realizację tego pomysłu, nie wprowadza na rynek takiego samego albo bardzo zbliżonego pod względem wizualnym towaru, czy nie korzysta z przyzwyczajeń lub skojarzeń wywoływanych u klientów, którzy kupują daną rzecz, oceniając ją po wyglądzie i są przekonani, że kupują produkt „A”, a tak naprawdę kupują „B”.

– Teraz rozumiem po co pan przyniósł te butelki. Producent „Kawuchy” skorzystał ze wzoru, który wykorzystywał producent „Miodoli”, żeby sprzedać swój produkt.

– Ma pan rację, co do tego, że „Kawucha” jest sprzedawana w  butelkach łudząco podobnych do tych, w które nalewana jest „Miodola”. Podobna jest też sama etykieta. Ludzie kupują „Kawuchę” myśląc, że to „Miodola”, a producent tej ostatniej ponosi straty, chociaż pierwszy wymyślił kształt butelki i etykietę.

– Ale to nie fair – oburzył się pan Wzorowy – producent „Kawuchy” nie zachowuje się uczciwie.

– Zasadniczo ma pan rację – odparł prawnik – ale jest jednak coś, co powoduje, że „Kawucha” może być legalnie sprzedawana w niemalże identycznych co „Miodola” butelkach.

– Jak to? – zdziwił się James.

– Tu właśnie dotykamy istoty rejestracji wzoru przemysłowego. Otóż – w tym miejscu adwokat znacząco zawiesił głos, skoro we własności intelektualnej, w tym oczywiście we wzorach przemysłowych również, kluczowy jest pomysł, który jest niejako „schowany” w umyśle autora (twórcy), to oczywiście nie może go poznać i wykorzystać w świecie rzeczywistym nikt, poza samym twórcą. No chyba, że ktoś ma urządzenie do skanowania zawartości mózgu i potrafi dotrzeć do ukrytego w nim pomysłu i stamtąd go wykraść 😊.

OK, to raczej science fiction, trzymajmy się zatem rzeczywistości.

Z chwilą, gdy pomysł, zostaje przeniesiony do świata zewnętrznego, w postaci konkretnego wytworu – wzoru przemysłowego, z jednej strony daje możliwość zapoznania się z nim szerokiej rzeszy odbiorców, zyskując równocześnie przeliczaną na złotówki lub inną walutę wartość, w tej samej chwili traci jednak ochronę wynikającą z „ukrycia” w głowie twórcy”.

Rejestracja wzoru przemysłowego pozwala zatem twórcy – czy też raczej przedsiębiorcy – w dalszym ciągu korzystać ze swego pomysłu w taki sposób, by inni przedsiębiorcy mogli tylko „obejść się smakiem” i z zazdrością sapać: „Ten to miał pomysł” ,”Gdybym to ja to wymyślił”, „Dobry Boże, dlaczego to nie ja na to wpadłem”.

Gdyby jednak, któraś z tych osób, mówiąc kolokwialnie „nie wytrzymała presji” i zaczęła używać wymyślonego przez kogoś innego wzoru przemysłowego, to rejestracja pozwala przedsiębiorcy, który jako pierwszy wymyślił dany wzór i dokonał jego rejestracji, korzystać z wielu środków prawnych, które służą ochronie takiego właśnie zarejestrowanego wzoru.

– No dobrze, ale jak działa taka rejestracja, wystarczy powiedzieć, że mam wzór przemysłowy i już? Od razu go rejestrują? – dopytywał James.

– O tym, jak rejestrować wzory przemysłowe, opowiem panu następnym razem. Teraz skoncentrujmy się na tym, w jaki sposób zarejestrowanie wzoru przemysłowego pozwala zabezpieczyć interes majątkowy przedsiębiorcy, takiego jak pan.

Otóż, wzór przemysłowy po zarejestrowaniu korzysta z czegoś, co fachowo nazywa się „prawem z rejestracji wzoru przemysłowego”, a mówiąc po ludzku, przedsiębiorca, który zarejestrował swój wzór przemysłowy, może…

– Pamiętam, pamiętam – wtrącił przedsiębiorca – korzystać z tego wzoru wyłącznie i samodzielnie, a inni z tego wzoru korzystać nie mogą. Gdyby więc jakaś babcia chciała dla swojego wnuka zrobić np. pudełko na drugie śniadanie w kształcie mojego detektora, to mógłbym jej powiedzieć, żeby tego nie robiła, bo spotka ją coś złego.

– No niezupełnie, prawo z rejestracji działa bowiem przede wszystkim w stosunku do innych przedsiębiorców, a osoby prywatne, w zasadzie mogą, dla własnych potrzeb, kopiować i naśladować istniejące już wzory. Ważne jest jednak to, by nie robić tego z myślą i z intencją, by na tym zarabiać pieniądze.

– No dobrze, ale co w takim razie oznacza, że przedsiębiorca, który zarejestruje wzór przemysłowy może z niego korzystać na zasadzie wyłączności? Czy tylko on może go wytwarzać i decydować o wypuszczeniu na rynek, czy oznacza to coś innego? – dopytywał zaciekawiony James.

– Wyłączność korzystania to owszem, możliwość decydowania o wypuszczeniu danego wzoru na rynek, kontrolowanie zasad jego sprzedaży, decydowanie o ilości egzemplarzy, które mają się pojawić na rynku, udzielanie licencji, itd. itp. Przedsiębiorca, który zarejestruje wzór ma możliwość dysponowania nim tak, jak właściciel może korzystać ze swoich rzeczy.

– Czy dobrze myślę, że może też taki wzór sprzedać, wynająć, zniszczyć? – dopytywał wyraźnie zainteresowany James.

– Oczywiście, że tak. Osoba, której przysługuje prawo z rejestracji wzoru przemysłowego może udzielić licencji, czyli wyznaczyć w jakich granicach upoważnia innego przedsiębiorcę do korzystania z przysługującego mu prawa, ale o tym porozmawiamy przy innej okazji – odparł adwokat.

Wracając jednak do naszej dzisiejszej opowieści, to chcę panu jeszcze powiedzieć, że z uprawnieniami przedsiębiorcy rejestrującego wzór przemysłowy, o których wspomniałem wyżej, skorelowane są…

-…sko… co? Czy pan mnie aby nie obraża? – wykrzyknął skonfundowany przedsiębiorca. Czuję się jakbym wyszedł z bloku przy ul. Alternatywy 4, w którym jeden profesor mało nie oberwał w twarz za „substytutkę”.

– Przepraszam, drogi panie Jamesie, oczywiście nie chciałem pana obrazić. Słowo „skorelować” nie jest groźne w użyciu. Oznacza tyle co: wzajemnie powiązany i zestawiony w pewną całość.

– Widzę, że opanował pan słownik języka polskiego do litery „s” -zauważył z przekąsem przedsiębiorca.

– Tak, zatrzymałem się w tym miejscu i nie mogę przebrnąć dalej, bo wciąż myli mi się hermeneutyka z heurystyką – odpowiedział złośliwością na złośliwość prawnik.

Co się zaś tyczy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, to uprawnienia, o których mówiłem panu przed chwilą, i które nazwać możemy „pozytywnymi”, są uzupełnione przez uprawnienia o charakterze „negatywnym”. Te ostatnie sprowadzają się do tego, że przedsiębiorca, któremu przysługuje prawo z rejestracji wzoru przemysłowego może domagać się od „całego świata” by nie wkraczał w sferę jego uprawnień pozytywnych, czyli upraszczając, by nikt nie wykorzystywał jego wzoru do zarabiania pieniędzy bez jego zgody – o czym już wspomniałem wcześniej.  Takie wykorzystywanie może polegać na wielu rodzajach działań, od produkowania, oferowania do sprzedaży, wprowadzania na rynek, importowania, eksportowani przedmiotu, który stanowi przedstawienie wzoru przemysłowego.

– No dobrze, a gdyby jakiś pomysłowy konkurent wykorzystał mój wzór, który wcześniej zarejestrowałem, i zmieniając w nim np. nieznacznie przebieg linii albo stosując na powierzchni obudowy kółka zamiast kratki, stwierdził, że to już jest jego wzór, bo przecież różni się od mojego, to co wtedy? Też mogę korzystać z prawa z rejestracji mojego wzoru i domagać się by konkurent takiego wzoru nie używał będzie on mógł go zarejestrować? – dopytywał, wyraźnie zaintrygowany przedsiębiorca.

– Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, odparł adwokat. Wszystko zależy od tego, jak bardzo taki „zmodyfikowany” wzór różni się od tego, który został zarejestrowany jako pierwszy. Nie ma w przepisach prawa stwierdzenia, że zamiana na obudowie kółek na krzyżyki powoduje, że mamy do czynienia z nowym wzorem.

Czy pamięta Pan moje słowa o klauzulach generalnych? – zapytał mecenas.

– Oczywiście, to był wspaniały wykład, panie Mecenasie, pamiętam z niego wszystko. Klauzule generalne to takie ustrojstwo, z którego nic konkretnego nie wynika i trzeba mieć sędziów, żeby sobie z nimi poradzili. – odpowiedział z wyraźną satysfakcją pan Wzorowy.

– Mniej więcej o to samo chodzi też i przy ocenie czy doszło do podrobienia wzoru przemysłowego. Tutaj także, ustawodawca zastosował klauzulę generalną uznając, że nie da się wyraźnie wskazać kryteriów, według których można zakwalifikować dany wzór jako „podróbkę”, albo jako wzór o cechach oryginalności i wyjątkowości. Stwierdzono bowiem, że „prawo z rejestracji wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który na zorientowanym użytkowniku nie wywołuje odmiennego ogólnego wrażenia.”

– I masz babo placek – wykrzyknął James – toż tu znowu są dwie klauzule!

– I konia z rzędem temu, kto będzie potrafił dokładnie wskazać, kto jest zorientowanym użytkownikiem, a przede wszystkim, co to jest: „odmienne ogólne wrażenie”. Dlatego w przypadku sporu, sprawy takie trafiają zazwyczaj przed oblicza sędziów, którzy muszą sobie z tym poradzić.

A wracając do naszych butelek – czy już Pan wie po co je przyniosłem i dlaczego producent „Miodoli” stracił miliony? – zapytał adwokat.

– Domyślam się już. Dzięki naszej rozmowie wiem już, że sam pomysł nie wystarczy i trzeba się zabezpieczyć przed jego nieuprawnionym wykorzystaniem, a więc – w przypadku wzorów przemysłowych, po prostu je rejestrować. Sądzę więc, że producent „Miodoli” zaniedbał rejestracji opracowanej przez siebie butelki. Wykorzystał to producent „Kawuchy”, który w łudząco podobnej butelce sprzedaje swój napój, wprowadzając w błąd tych kupujących, którzy mieli ochotę na „Miodolę”.

– Trafił pan w samo sedno tarczy, rzekł adwokat. A czy pan zarejestrował już wzór swojego detektora?

Wzorowy pobladł i słabnącym głosem wyszeptał: „Jeszcze nie, a jak mam to zrobić?”

– O tym opowiem Panu przy naszym następnym spotkaniu – odrzekł prawnik.

*Jak zapewne zorientowałeś się już Drogi Czytelniku, prawo własności przemysłowej obejmujące różne „przedmioty” – wynalazki, znaki towarowe, wzory przemysłowe, wzory użytkowe, czy oznaczenia geograficzne często są ściśle ze sobą powiązane Zazwyczaj, jeden produkt „zawiera w sobie”, albo, a co mi tam użyję sobie fachowej nomenklatury, inkorporuje,  co najmniej dwa prawa własności intelektualnej. Może to być wzór przemysłowy i znak towarowy. Gdy mamy do czynienia z przedmiotami bardziej skomplikowanym niż np. krzesło, to rozwiązania techniczne w nich zawarte są zazwyczaj opatentowane. Czyli dochodzi nam jeszcze jedno prawo własności przemysłowej.

Po co to piszę? Otóż Drogi Czytelniku, jeżeli z przyjemnością i zainteresowaniem czytasz historię o Jamesie Wzorowym, to może chcesz również dowiedzieć się czegoś o innych prawach własności intelektualnej, a w szczególności przemysłowej. Jeżeli tak jest, to polecam Ci gorąco blog Mikołaja Lecha o znakach towarowych. Znajduje się on pod adresem https://znakitowarowe-blog.pl/. Znajdziesz tam dużo wartościowych informacji o znakach towarowych podanych w ciekawy i zrozumiały sposób. W imieniu Mikołaja zapraszam do lektury, ale i do oglądania (bo są też filmiki).

******

Drogi Czytelniku, ponownie chcę Ci pogratulować wytrwałości w lekturze. Skoro, doczytałeś do tego miejsca, to śmiem przypuszczać, że chciałbyś dowiedzieć się czegoś bardziej „treściwego” jeśli chodzi o rejestrację wzorów przemysłowych i związanej z nią ochrony.

Musimy w tym miejscu powrócić do poprzednich wpisów, w których opowiadałem Ci o generalnej idei ochrony własności intelektualnej, o jej celu, dlaczego w ogóle wymyślono potrzebę udzielania takiej ochrony.

Te wszystkie ogólne stwierdzenia dotyczą, co oczywiste, również wzorów przemysłowych, jako jednej z form własności intelektualnej, czy też mówiąc precyzyjniej: własności przemysłowej”. Aby jednak ogólne zasady, czy idee, które służyć mają ochronie interesów przedsiębiorców w zakresie ich wzorów przemysłowych zadziałałymuszą istnieć szczegółowe normy, które taką ochronę ukształtują, wskażą jej przedmiot oraz podmiot, jaki jest jej zakres, jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy korzystającemu z takiej ochrony, a także jakie ograniczenia nałożone są tym samym na osoby trzecie – przedsiębiorców, którzy z tej ochrony nie korzystają. Istotne jest także wskazanie, czy ochrona taka jest nieograniczona czasowo czy też posiada jakieś temporalne granice.

Jeżeli chodzi o wzory przemysłowe, to – jak wspomniał Jamesowi jego adwokat – zasady i granice ich ochrony wyznacza przepis art. 105 znanej nam już ustawy  Prawo własności przemysłowej.

Z tego przepisu możemy wyczytać zarówno, w jaki sposób powstaje ochrona wzorów przemysłowych i  jak się ona fachowo nazywaKomu przysługuje, w jaki sposób w jakim czasie uprawniony może z niej korzystać, jakie są jego prawa, co może ze wzorem przemysłowym robić, a także jakich działań nieuprawnionym osobom czy firmom może zakazać.

Wzory przemysłowe, podobnie jak inne rodzaje „własności przemysłowej” korzystają z ochrony nie w sposób bezpośredni, tak jak to ma miejsce w przypadku rzeczy gdy sam fakt bycia właścicielem konkretnego przedmiotu powoduje, że można z niego korzystać i używać go według własnego uznania, a także np. zabronić takiego korzystania innym osobom, lecz w sposób, który nazwałbym „pośrednim„. Dla skutecznego korzystania z „uprawnień właścicielskich” konieczne jest bowiem uzyskanie od odpowiedniego organu władzy państwowej stosownego „mandatupotwierdzającego owe uprawnienia.

W Polsce, w odniesieniu m.in. do wynalazków, znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych organem kompetentnym do „wystawiania”, czy też do nadawania takich „mandatówjest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, który na mocy wydawanych przez siebie decyzji nadaje i potwierdza, że konkretnemu podmiotowi (przedsiębiorcy) przysługuje określone prawo, czy to patent na wynalazek, czy to prawo ochronne na znak towarowy, czy też prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Tym sposobem dotarliśmy do sedna niniejszego wpisu.

Otóż, przedsiębiorca decydując się na ujawnienie i zarejestrowanie wzoru przemysłowego, po zakończeniu procedury rejestracyjnej, o której napiszę w moim kolejnym wpisie, uzyskuje wspomniane przeze mnie „uprawnienia właścicielskie” do tego wzoru, czyli – zgodnie z treścią art. 105 Prawa własności przemysłowej: prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Co owe uprawnienia dają? Otóż przede wszystkim przedsiębiorca, któremu przysługuje prawo z rejestracji wzoru przemysłowego może z niego korzystać z wyłączeniem innych osób. Jest to uprawnienie pozytywne, któremu odpowiada możliwość żądania od każdego podmiotu – czyli zazwyczaj innego przedsiębiorcy, niekorzystania z takiego zarejestrowanego wzoru, nieużywania go ani do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ani do celów zawodowych lub zarobkowychUprawniony przedsiębiorca, któremu przysługuje prawo z rejestracji wzoru przemysłowego może swobodnie nim dysponować, używać go, a także wprowadzać do obrotu – czyli mówiąc prościej sprzedawać towary, w których taki wzór jest zawarty, albo też np. udzielać licencji na  wykorzystanie wzoru przez innych przedsiębiorców i co oczywiste pobierać opłaty za udzielenie takich licencji.

Przepis ten daje uprawnionemu możliwość zakazania osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany lub składowania takiego wytworu dla takich celów. Każde wskazane powyżej działanie osoby nieuprawnionej, której nie przysługuje prawo z rejestracji konkretnego wzoru przemysłowego może być „ścigane” przez uprawnionego, a precyzyjniej mówiąc, ten ostatni posiada możliwość wystąpienia z roszczeniem o zaprzestanie takich działań i dodatkowo o zapłatę odszkodowania.

O rodzajach roszczeń w przypadku naruszenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego James, a za jego pośrednictwem i Ty, Drogi Czytelniku, dowiecie się w którymś z następnych odcinków :-).

Na koniec tego wpisu, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, na jedną istotną kwestię związaną z udzieleniem ochrony danemu wzorowi przemysłowemu po jego rejestracji. Zwrócił na nią uwagę również James Wzorowy. Chodzi mi mianowicie o określenie przedmiotowego zakresu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, czyli mówiąc prościej, jak bardzo niezarejestrowany wzór – a ściślej postać wytworu, może być podobny do zarejestrowanego już wzoru przemysłowego. Z pewnością, zgodzisz się ze mną, Drogi Czytelniku, że w sytuacji, gdy jakaś postać wytworu, stanowi kopię istniejącego już i zarejestrowanego wcześniej wzoru przemysłowego, to wówczas przedsiębiorca, któremu przysługuje prawo z rejestracji tego wzoru będzie miał pełne prawo żądania udzielenia mu ochrony prawnej. Problemy natomiast zaczynają się wówczas, gdy oba te „przedmioty” różnią się wprawdzie od siebie, ale te różnice nie są aż tak istotne, by można je było od siebie od razu, na pierwszy rzut oka rozróżnić. Nie można bowiem wtedy z pewnością stwierdzić: „To jest podróbka.” lub „Ta rzecz przecież różni się od tej drugiej.”

Moim zdaniem ten problem może dotyczyć np. smartfonów, czy innych gadżetów elektronicznych, w których funkcja jaką spełniają, determinuje w zasadzie ich wygląd, a projektanci mają bardzo ograniczone pole swobody twórczej.

W przypadkach, gdy pojawiają się wątpliwości z uwagi na podobieństwo konkretnych produktów, jednoznacznego rozwiązania nie daje nam przepis art. 105 ust. 4 Prawa własności przemysłowej, bo – co zauważył już adwokat naszego bohatera, posługuje się on znowu klauzulami generalnymi. Pierwsza z nich to pojęcie „zorientowanego użytkownika”, natomiast druga to „odmienne ogólne wrażenie”.

O ile, jak już pisałem o tym w jednym z poprzednich wpisów sformułowanie „zorientowany użytkownik” zostało już w miarę precyzyjnie określone w orzeczeniach sądowych i w komentarzach, o tyle „odmienne ogólne wrażenie” jest pojęciem o tak szerokich ramach znaczeniowych, że zawsze gdy pojawia się spór na tym tle, trzeba na nowo, indywidualnie do danej sprawy określać znaczenie tych pojęć. Dla jednego, zorientowanego użytkownika, zastosowanie np. innej ornamentyki, czy faktury, będzie powodowało odmienne ogólne wrażenie, a na innym nawet zmiana kształtu, np. wyoblenie krawędzi, zastosowanie innego kształtu przycisków czy fragmentu obudowy, takiego odmiennego ogólnego wrażenia nie wywoła. Ostatecznie, w przypadku sporu, to sąd będzie musiał „wejść w skórę” zorientowanego użytkownika i dokonać oceny w tym zakresie, a ostatecznie podjąć decyzję, czy ochrony uprawnionemu przedsiębiorcy udzielić, czy nie, ale to też temat na inną rozmowę, którą z pewnością James Wzorowy ze swoim mecenasem  z pewnością wkrótce przeprowadzą :-).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: